Rychlý kontakt

HOTEL KASKÁDA
Husovo nám. 17
584 01 Ledeč nad Sázavou

HOTEL, RESTAURACE, BOWLING

Po - Čt: 10:00 - 22:00
Pá - So: 10:00 - 24:00
Ne: 11:00 - 22:00
Tel.: 569 443 753
recepce@kaskadaledec.cz 
info@kaskadaledec.cz

SQUASH, FITNESS, SPINNING, SÁL

Po - Pá: 9:00 - 20:30
So - Ne: 9:00 - 20:30
Tel.: 569 443 745
sport@kaskadaledec.cz

Kde nás najdete

Nominovaný hotel

nominovany-hotel

13026028

Jak začít se squashem

Vybavení

Oblečení

Sportovní soupravy na squash jsou obdobné jako pro ostatní sálové sporty. Pánové si obléknout na hraní triko, šortky, pro dámy se hodí i krátká sportovní sukýnka nebo šaty. Barevnosti se meze nekladou, výrobci oblečení pro squash nabízí nejrůznější odstíny a barevné kombinace.

Obuv

Kvalitní sportovní boty jsou pro sálové sporty velmi důležité - pro squash jsou naprosto nezbytné! Boty si můžete zakoupit ve sportovních obchodech. Lepší variantou je kupovat boty přímo ve squashcentrech, mají tam více zkušeností a široký výběr. Boty by měly být lehké, pevné a pohodlné, nejlépe s gelovou výztuží. Boty s černou podrážkou jsou zakázány, nechávají na povrchu kurtu černou čáru. Sálové boty s tmavou podrážkou musí mít označení "non marking" - tzn. nezanechávají stopy. Doporučení - na botách se šetření nevyplácí ! ! Při hře v nevhodné obuvi vás začnou brzo bolet paty, kotníky, kolena.

Raketa

Vybrat si správnou raketu není jednoduchá záležitost. Rozhodně neuděláte chybu, když si mezi širokou škálou různých značek vyberete raketu OLIVER, DUNLOP, QM. Tyto firmy nabízí kvalitní rakety pro začátečníky, pokročilé i profesionální hráče. Pokud máte možnost, půjčte si raketu od známých a vyzkoušejte si sami, která vám nejlépe sedne do ruky. Ve squashcentrech mají většinou velmi dobrý výběr, proto je nejlepší si koupit raketu přímo tam.

Míček

Druh míčku volíme podle úrovně hráčů. Všichni výrobci míčků odlišují různé druhy míčků barevnými tečkami. Tyto značky určují schopnost odrazu míčku. Začátečníci by měli začínat s míčky více skákavými a závodní hráči používají míčky, které se odráží málo (až po zahřátí ). Nejrozšířenější značkou míčů je DUNLOP. Tyto míče jsou opravdu kvalitní a stojí za to si je koupit.
Stupnice skákavosti - dle teček, někdy i barevnosti míčků:

  • žlutá tečka nebo dvojitá žlutá tečka - závodní a profesionální squash
  • bílá, zelená, červená - začátečníci, závodní junioři - nižší věk. kategorie
  • modrá - děti, úplní začátečníci

Doplňky

Mezi nejčastějí používané doplňky patří ochranné brýle na squash. Při soutěžích juniorů je dokonce hra v brýlích povinná. V podstatě jsou podobné sportovním brýlím s čirým sklem např. na kolo. Speciální squashové brýle mají opět ve squashcentrech nebo si je můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách. Pokud se hodně potíte, používejte potítka na zápěstí a vyberte si dobrou omotávku na držadlo rakety. Hra bude hned příjemnější.
Mít jasno v pravidlech, alespoň nejzákladnějších, je u hry squash stejně důležité jako údery. Správná raketa, kvalitní obuv, míček, ochranné brýle. Naše recepční vám ve všem poradí.

Historie squashe ve světě

Možná budete překvapeni, ale začátky squashe spadají do doby dávno minulé. První zmínka o podobné hře, která je považována za předchůdce squashe, pochází z roku 1150. Tato hra se jmenovala "le Pauem" čili hra dlaní a pěstovala se zejména ve Francii.
Squash vznikl začátkem 19.století v Anglii v londýnském vězení pro dlužníky. Vězňové se snažili najít vhodnou zábavu, která by jim krátila dlouhý čas a zároveň je udržovala v kondici. Vyrobili si pálky podobné raketám, míček a začali hrát o zdi svých cel.
Další skupinou, která se o tento druh zábavy zajímala, byli studenti ze škol v Harrow. Zde, kolem roku 1820, získala nová hra název "rackets". Tato sesterská obdoba squashe a další podobné raketové hry, které se hrají v uzavřeném prostoru pomocí stěn (Racket ball, Ricochet…) se hrají dodnes.
Slovo "squash" vzniklo z pojmenování zvuku, který vydává měkký míček při nárazu na přední stěnu kurtu. První opravdové kurty na squash byly postaveny kolem roku 1864 v Harrow a squash byl oficíálně prohlášen za sport. Squash byl dlouho sportem pouze anglických soukromých škol a klubů a chvíli trvalo, než si našel cestu do světa. Teprve v roce 1890 se objevila první zmínka o této hře mimo Harrow.
První kniha o squashi vyšla v roce 1901 a byla napsána tenisovým šampioném Esustacem Millesem. První národní squashová asociace vznikla v roce 1907 - The United States Squash Rackets Association. V této době však stále ještě kolem squashe nebylo jasno a neexistovala pevná oficiální pravidla. Rozměry kurtů nebyly jednotné a to byl také jeden z důvodů, proč se nepodařilo uspořádat squashové mistrovství světa. K ustanovení pevného rozměru kurtu došlo až později a v roce 1920 se konal v Anglii první šampionát a jeho vítězem se stal C.R.Read z Queens clubu.

Historie squashe u nás

První squashový kurt v Československu byl otevřen v roce 1989 v hotelu Forum v Praze. V této době byl squash u nás neznámý sport, kterému se věnovala jen hrstka zasvěcených hráčů, kteří se s ním seznámili v zahraničí. Vzhledem k tomu, že jsme národ hravý se sportovním duchem a také soutěživý, se začal squash po rozpačitých začátcích prosazovat i u nás. Nějakou dobu trvalo, než squash vystoupil ze stínu u nás tak velmi populárního tenisu.
Teprve v roce 1992 byla založena Česká asociace squashe (ČASQ) a nový sport začal žít svým vlastním životem. V současné době zájem o tento rychlý dynamický sport neustále roste a v naší republice je již kolem 60-ti squashových center s 250-ti kurty. Členská základna čítá 50 tisíc rekreačních i závodních hráčů. ČASQ sdružuje 45 oficiálně registrovaných klubů a 2 000 registrovaných závodních hráčů.